Από νωρίς το πρωί οι δρόμοι στο Σύνταγμα γέμισαν χαρούμενα πρόσωπα. Χιλιάδες δρομείς που δεν δυσκολεύτηκαν να αφήσουν το κρεβάτι τους, προκειμένου να πάρουν μέρος στο κορυφαίο γεγονός της Ανοιξης, τον 4o Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. Δρομείς που στην διαδρομή τους από το σπίτι έως το Σύνταγμα είχαν μονάχα μια σκέψη: να χαρούν την συμμετοχή και να φτάσουν στον τερματισμό.

Η τέταρτη στάση του θεσμού, την οποία διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με τον Δήμο Αθηναίων, την Περιφέρεια Αττικής και κύριους χορηγούς την ΒΜW και την Aegean ήταν μια γιορτή για την Αθήνα και τους πολίτες της.

Στην εκκίνηση για τον ημιμαραθώνιο δρόμο και μαζί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πήραν μέρος περισσότεροι από 4.000 δρομείς, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για την διοργάνωση. Ο Μιχάλης Παρμάκης ήταν ο νικητής στην γενική κατάταξη με 1ώρα 11.58 και έδειξε ανεπηρέαστος από τον πυρετό των τελευταίων ημερών.

«Αγωνίστηκα με πυρετό. Παρόλα αυτά πήγα αρκετά καλό. Στόχος είναι να δουλέψω προκειμένου την επόμενη σεζόν να κυνηγήσω το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο μαραθώνιο. Πλέον γυμνάζομαι με τον Νίκο Δημητριάδη, με τον οποίο νιώθω να έχω βρει τον εαυτό μου. Εκτός απροόπτου θα κάνω μαραθώνιο απευθείας το Νοέμβριο στην Αθήνα», είπε ο Παρμάκης.

Δεύτερος στην γενική κατάταξη και πρώτος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο Γιώργος Μενής με 1.12.36. «Μόλις προχθές επέστρεψα από την προετοιμασία στο Μαρόκο, οπότε ήταν ρίσκο η συμμετοχή μου στον αγώνα. Δεν έχω εμπειρία σε ημιμαραθώνιο, ειδικεύομαι στα 3.000 μ. στιπλ, σίγουρα όμως στο μέλλον θέλω να το δοκιμάσω και να τρέξω στον Αυθεντικό Μαραθώνιο. Δεν είχα εμπειρία, αλλά ήθελα να τρέξω σε έναν τέτοιο αγώνα στο κέντρο της Αθήνας με τον κόσμο να μας ενθαρρύνει. Το ενδιαφέρον μου πλέον στρέφεται στα 3.000 μ. στιπλ με στόχο να εξασφαλίσω τη συμμετοχή μου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ομάδων, είπε ο αθλητής.

Από την πλευρά του ο δεύτερος του Πανελληνίου με 1.12.58, Γιώργος Καραβίδας, είπε: «Αυτή είναι η τέταρτη συνεχόμενη χρονιά που τρέχω στον Ημιμαραθώνιο Αθήνας. Έχει τις δυσκολίες της η διαδρομή, αλλά είμαι ικανοποιημένος. Είχα πρόσφατα έναν τραυματισμό στη γάμπα, οπότε δεν έκανα πολλές προπονήσεις για να θέλω κάτι παραπάνω».

Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε η Σοφία Ρήγα, που μετά τη νίκη στην Αυθεντική διαδρομή επικράτησε και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου με 1.21.58. «Είμαι ικανοποιημένη. Είχα προβλήματα μετά από τον μαραθώνιο του Χιούστον, άργησα να μπω στην προετοιμασία, οπότε τόσο η νίκη όσο και η επίδοση με ικανοποίησαν. Η διαδρομή μου θυμίζει τον Αυθεντικό μαραθώνιο, πρέπει και σε αυτή να τρέξεις έξυπνα, καθώς πριν από τον τερματισμό υπάρχει η τελευταία ανηφόρα για τους αθλητές. Σε κάθε αγώνα μαθαίνεις κάτι, σε αυτόν έμαθα να κάνω υπομονή εκεί που πρέπει και να… φεύγω όταν πρέπει. Στη διαδρομή είχε κόσμο που μας ενθάρρυνε με το ζεστό του χειροκρότημα και πιστεύω ότι αν δεν είχαν φύγει οι Αθηναίοι για το τριήμερο θα είχε ακόμη περισσότερο κόσμο στους δρόμους. Επόμενη κούρσα μου θα είναι στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα 10.000 μ., ενώ το φθινόπωρο σε κάποιο μαραθώνιο θα διεκδικήσω το όριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες», είπε η αθλήτρια.

Δεύτερη με 1.22.04 ήταν η Μάγδα Γαζέα με 1.22.04  και τρίτη η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1.23.53. «Ηταν ένας καλός αγώνας σε μια όμορφη διαδρομή. Ο καιρός ήταν αρκετά καλός καθώς η ζέστη δεν μας ταλαιπώρησε. Από εδώ και πέρα θα συνεχίσω την προετοιμασία μου για τα 5.000 μ., αγώνισμα στο οποίο θα πάρω μέρος το καλοκαίρι. Επόμενος μαραθώνιος θα γίνει το Νοέμβριο στην Αυθεντική διαδρομή», είπε η Μάγδα Γαζέα.

Στο κορύφωμα του 4ου Ημιμαραθωνίου Αθήνας, ένα «ποτάμι» από δρομείς ξεχύθηκε στο κέντρο της πόλης, μετά από την εκκίνηση των 5 χλμ. Εθνική Τράπεζα, η τελευταία της διοργάνωσης, την οποία διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με τον Δήμο Αθηναίων, την Περιφέρεια Αττικής και κύριους χορηγούς την ΒΜW και την Aegean.

Με περισσότερους  από 7.000 μετέχοντες- χαρακτηριστικό είναι πως την ώρα που συνεχίζονταν οι εκκινήσεις ανά γκρουπ στην οδό Φιλελλήνων, τερμάτιζαν οι πρώτοι στην επάνω πλευρά της πλατείας Συντάγματος, μπροστά από τη Βουλή.

Νικητής του αγώνα ο Χρήστος Καλλίας, ο οποίος τερμάτισε σε 15.35. «Ήταν ένα προπονητικό τεστ για εμένα αυτός ο αγώνας, το οποίο πήγε καλά. Είμαι σε σωστό δρόμο στην προετοιμασία μου», είπε ο αθλητής που πλέον έχει στόχο τη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ομάδων, που θα φιλοξενηθεί τον επόμενο μήνα στο Ηράκλειο.

Δεύτερος πίσω του, ο Γιώργος Μίνο, τερματίζοντας σε 15.51, ο οποίος δύο ώρες μετά από τη νίκη του στα 3 χλμ. WIND, στάθηκε ξανά στην εκκίνηση για τα 5 χλμ. Εθνική Τράπεζα. «Δεν ήταν τίποτα, πρόλαβα να ξεκουραστώ. Απλά είχα αυτή την προπόνηση σήμερα», είπε χαμογελώντας. Την τρίτη θέση στα 5 χλμ. πήρε ο Ευάγγελος Μαλιόγλου (17.01).

Στις γυναίκες, ταχύτερη όλων η Ελένη Θεοδωρακοπούλου, η οποία κάλυψε την απόσταση σε 18.43. «Ηταν ένας αγώνας στο πλαίσιο της προπόνησης», είπε η δρομέας που ειδικεύεται σε μικρότερες αποστάσεις, τις μεσαίες. «Η διαδρομή ήταν πολύ καλή, ωστόσο με ενόχλησε λίγο η ζέστη. Προέρχομαι από σκληρή προετοιμασία στο Μαρόκο και είμαι ακόμη αρκετά κουρασμένη. Στόχος για τη θερινή σεζόν τα 1.500 μέτρα», πρόσθεσε η Θεοδωρακοπούλου.

Δεύτερη στα 5 χλμ. τερμάτισε η Βασιλική Σπάθη με 20.17, ενώ τρίτη ήταν η Βασιλική Λάλλα (23.13).

Ένα δίδυμο στη ζωή κυριάρχησε στα 3 χλμ. WIND του 4ου Ημιμαραθωνίου Αθηνών, αφού ο Γιώργος Μίνο και η Ζωή Ανδρικοπούλου που κέρδισαν σε άνδρες και γυναίκες είναι ζευγάρι.

Μάλιστα, αφού τερμάτισε πρώτος ο Μίνο, το μόνο που είχε στο νου του ήταν να την δει και εκείνη να κερδίζει και όταν την είδε να περνά τον τερματισμό ως νικήτρια, τότε χαμογέλασε και για τη δική του επιτυχία.

Η συμμετοχή του κόσμου ήταν εντυπωσιακή στον αγώνα των 3 χλμ. WIND, αφού περίπου 3.000 δρομείς, κάθε ηλικίας και δρομικής εμπειρίας βρέθηκαν στην εκκίνηση και έτρεξαν στο κέντρο της Αθήνας απολαμβάνοντας την κάθε στιγμή.

«Ο καιρός ήταν ιδανικός για κούρσα», είπε ο Μίνο, που κέρδισε με 8.35. Δεύτερος ήταν ο Κώστας Δρόσος με 8.57, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Παναγιώτης Αλιφέρης (9.17).

Αυτή η διοργάνωση είναι η δεύτερη καλύτερη της Αθήνας μετά από τον Αυθεντικό Μαραθώνιο και πλέον είναι αντάξιά του. Οι διοργανωτές έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Ευχαριστώ τον προπονητή μου, Ευθύμη Λιανό για τη βοήθεια», είπε ο Μίνο, έχοντας δίπλα του την επίσης χαμογελαστή Ζωή Ανδρικοπούλου.

«Ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας, με διαδρομή σχετικά εύκολη», είπε η νικήτρια των 3 χλμ. WIND, που τερμάτισε σε 10.42. Πίσω από την Ανδρικοπούλου τερμάτισε η Τάνια Γκούπου (11.18) και τρίτη ήταν η Αντζελα Ναβάρο (11.27).

« Ήταν υπέροχη η στήριξη του κόσμου που μας εμψύχωνε στη διαδρομή, η μουσική που μας ανέβαζε και πάντα μας αρέσει να τρέχουμε στο κέντρο της Αθήνας και δίπλα σε τόσο κόσμο γιατί είχε πολλές συμμετοχές», είπε εκείνη από την πλευρά της, δίχως να κρύβει την ευτυχία της καθώς όπως είπε αυτή ήταν η πρώτη νίκη της σε αγώνα δρόμου.

Ο Κώστας Δρόσος ήταν δεύτερος, παρά την απίστευτη… περιπέτεια που έζησε. Όταν δόθηκε η εκκίνηση για τον ημιμαραθώνιο, ο δρομέας μπερδεύτηκε και νόμιζε ότι επρόκειτο για τον αγώνα 3 χλμ., οπότε άρχισε να τρέχει! «Διένυσα σχεδόν 2,5 χλμ. και επέστρεψα στην εκκίνηση για να ξεκινήσω πάλι!», είπε ο ίδιος που γελούσε με το… πάθημά του. «Για αυτό έμεινα πίσω στην εκκίνηση», πρόσθεσε, καθώς δεν ήταν ανάμεσα στο πρώτο «κύμα» δρομέων, όπου είχαν τοποθετηθεί οι αθλητές.